Jak się robi szkocką whisky

Szkocką whisky robi się od 1494 roku ze słodu jęczmiennego, kiedy zajmował się tym brat John Cor i jego zakon. Do połowy XIX wieku wszystkie szkockie whyisky były typu single malt. Później Andrew Uscher wpadł na pomysł mieszania whisky słodowej i zbożowej 0 tak powstała tzw. blended whisky (mieszana). Istnieje około 50 rodzają takiej whisky.


Pierwszym etapem produkcji szkockiej whisky jest wytworzenie słodu jęczmiennego. Jęczmień nasącza się wodą i suszy, pozwalając mu zakiełkować. W czasie tego procesu skrobia zawarta w jęczmieniu przeochi w cukier. Etap ten kończy wypelanie słodu jęczmiennego w opalanych torfem, otwoartych piecach, co nadaje whisky wspomniany, dymny smak. Słód jest następnie mieszany z wodą oraz drożdżami. Zachodzi fermentacja i powstaje alkohol. Jest on pompowany do kotłów i podwójnie destylowany dla osiągnięcia pożądanej mocy.


Po destylacji whisky jest umieszczana w beczkach z amerykańskiego dębu, w których wczesniej dojrzewało wino albo burbon. Dojrzewa ona przez określone przepisami minimum 3 lata. Większość szkockiej whisky dojrzewa 5 do 10 lat, czasami znacznie dłużej. Mówi się, że im dłużej dojrzewa whysky, tym delikatniejszy uzuskuje smak. Whisky dojrzewa wyłocznie w beczce, nigdy w butelce. Kiedy whisky dojrzeje, każdy z producentów miesza, filtruje i butelkuje swoją whisky. Istnieje ponad 100 destylarni i ponad 2000 różnych rodzajów whisky. Należy pamiętać, że whisky może być nazwana szkocką jedynie wtedy, gdy jest destylowana i dojrzewa co najmniej 3 lata w Szkocji.