Rum

Rum jest alkoholem destylowanym z cukru pochodzenia z trzciny cukrowej. Istnieją dwie odmiany rumu, jasna i ciemna; jest on składnikiem setek drinków.


Rum karaibski był od wieków produktem eksportowym tropikalnych i subtropikalnych stref klimatycznych gdzie rośnie trzcina cukrowa. Została ona przywieziona na Karaiby z Azorów przez samego Krzysztofa Kolumba. Jednak początki rumu są znacznie bardziej odległe bo większość ekspertów twierdzi, że sięgają dwa tysiące lat wstecz.


Trzcina cukrowa rosła jako trawa w południowych prowincjach Chin oraz w Indiach i Aleksander Wielki po podboju Indii przywiózł ze sobą do Egiptu „trawę która daje miód bez udziału pszczół”.
W wiekach średnich Saraceni przekazali swoją wiedzę na temat destylowania trzciny cukrowej Maurom, którzy wyprodukowali arak. Ten alkohol oparty na trzcinie cukrowej był protoplastą rumu. Działo się to w Europie, w około 633 roku naszej ery.


Kolumb przywiózł trzcinę cukrową do Puerto Rico w czasie swojej drugiej wyprawy w 1493 roku. Później Ponce de Leon, pierwszy hiszpański gubernator wyspy, założył pierwszą w Puerto Rico plantację trzciny cukrowej, która wkrótce stała się bardzo istotna dla lokalnej gospodarki oraz dla światowego rynku wysokiej jakości alkoholi. Niektórzy historycy twierdzą, że poszukując mitycznej „fontanny młodości” Ponce de Leon szukał w istocie źródła czystej wody do produkcji rumu.


Rum destyluje się z melasy, syropu powstałego w trakcie gotowania trzciny cukrowej. Po pierwszej destylacji surowy, niedojrzały rum ma zawartość alkoholu na poziomie 13 – 18%. Następnie rum dojrzewa od 2 do 10 lat, aby nabrać delikatności. Od procesu dojrzewania zależy, czy rum będzie jasny czy ciemny, dojrzewając w opalanych dębowych beczkach – ciemnieje (dodaje się także karmel i inne składniki) Rum dojrzewający w stalowych zbiornikach pozostaje bezbarwny.