Koniak

Francja wytwarza dwa rodzaje brandy: koniak i armaniak. Nazwy obu pochodzą od regionów, gdzie są produkowane.

Koniak powstaje na ściśle określonym regionie Francji, Cognac, leżącym między wybrzeżem Atlantyku, a górami masywu Centralnego, miejscu połączenia dwóch stref klimatycznych: oceanicznej i kontynentalnej. Przez region ten przebiega też linia dzieląca klmat na północny i południowy. Warunki te, w połączeniu z charakterystycznymi, lokalnymi glebami, decydują o smaku win, a w konsekwencji koniaków z danego regionu. W 1909 roku rząd francuski wydał przepis, zgodnie z którym tylko brandy produkowana na obszarze otaczającym miasto Cognac może być nazywana Koniakiem!!!

Jak się robi koniak?

Żmudna i czasochłonna destylacja oraz proces dojrzewania czynią koniak wyjątkowym trunkiem. Koniak produkowany obecnie, powstaje przy użyciu metod pochodzących z XVII wieku. Destylacja koniaku jest procesem dwustopniowym:

  • Pierwszy destylat, nazywany jest BROUILLIS, osiąga od 28% do 32% mocy.
  • BROUILLIS wraca do kotła i jest ponownie ogrzewany, w wyniku czego powstaje ciecz zwana LA BONNE CHAUFFE. W czasie tej drugiej destylacji, odrzuca się początkową oraz końcową partię alkoholu, pozostawiając jedynie „serce” alkoholu, które staje się koniakiem.

Następnie koniak jest umieszczany w dębowych beczkach, robionych z drewna pochodzącego z lasów LIMOUSIN oraz TRONCAIS. Dojrzewając wolno, przez długie lata w piwnicach, koniak osiąga niespotykaną delikatność oraz unikalny smak. Drewno oraz powietrze wypełniające piwnice pomagają napojowi osiągnąć pełnię aromatu. Koniak dojrzewa przez najmniej 30 misięcy.

Armaniak

Armaniak, mino że mniej znany niż koniak, jest najstarszą francuską brandy produkowaną nieprzerwanie od XV wieku (dokładnie od 1422 roku). Jest destylowany z najwyższej jakości białych winogron, uprawianych w regionie Armagnac w południowo-zachodniej Francji.